Škola u prirodi - Sveti Filip i Jakov
Autor: Vinko Pilipović, 22. 6. 2018.

Od 10. do 15. lipnja 2018. g. učenici četvrtih razreda i njihove učiteljice Zdenka Perić, Anđelka Blažević, Zrinka Funarić i Mara Čar te ravnatelj škole Tihomir Benke bili su na petodnevnoj ekskurziji u Svetom Filipu i Jakovu.
Na put smo uzbuđeni krenuli u nedjelju, 10. lipnja u 7 sati. Putovali smo autobusom kroz različite krajeve Lijepe naše. Na odredište smo stigli oko 15 sati i nakon smiještanja u lijepom Turističkom naselju Margarita Maris i ručka, nestrpljivo smo pošli na kupanje. Nakon večere slijedilo je iznenađenje - beach party.

Drugi dan naše Škole u prirodi putovali smo do Biograda na Moru, prošetali smo se biogradskom rivom i plovili trajektom do otoka Pašmana. Tamo smo uživali kupajući se i igrajući se raznih igara u vodi s našim veselim animatorima. Navečer su slijedila sportska natjecanja...

Treći dan smo posjetili Nacionalni park Krka gdje smo doživjeli ljepote sedrenih slapova i namigivali pastrvama. Zatim smo prošetali Šibenikom, gradom hrvatskog kralja Petra Krešimira IV., koji je nastao na ušću rijeke Krke u Jadransko more. Razgledali smo biser hrvatske kulturne baštine - Katedralu svetog Jakova, koja je uvrštena u UNESCO-ov popis svjetskog kulturnog nasljeđa, a posebno smo se divili Krstionici, remek djelu Jurja Dalmatinca. Slušali smo našeg mudrog i šaljivog vodiča Aleksa o šibenskim tvrđavama, Bunarima i drugim znamenitostima, a na kraju izleta počastili smo se najboljim šibenskim sladoledom. Popodne je slijedilo kupanje, a navečer karaoke show.

Četvrtog dana smo upoznali ljepote grada Zadra: razgledali smo Crkvu svetog Donata, rimski forum, prošetali Kalelargom, slušali zvukove Morskih orgulja, doživjeli Pozdrav Suncu... A navečer? Opet iznenađenje. Podjela brojnih diploma i priznanja (od onih za sportska ili pjevačka natjecanja, pa
do onih za najpristojnijeg, najpoduzetnijeg ili najšaljivijeg učenika) a zatim disco večer na plaži!

Svaki dan započinjao je buđenjem oko 7 sati, jutarnjom tjelovježbom te ukusnim doručkom prostrtim na švedskom stolu. Zatim je slijedilo kupanje i izleti. Puno smo toga tamo naučili, utvrdili smo znanje o primorskom zavičaju, moru, prirodnim posebnostima i kulturnopovijesnim znamenitostima Republike Hrvatske. Uživali smo u kupanju u toplom moru i njegovim ljepotama. Svake večeri smo imali animacijski program s našim vodičima i animatorima, a što je najvažnije, još više smo se zbližili i još bolje smo se upoznali.

Posljednjeg dana prošetali smo Svetim Filipom i Jakovom i od našeg vodiča Berija naučili nešto o povijesti mjesta te o njegovim kulturno - povijesnim spomenicima. Oprostili smo se od mora i zaputili našem gradu u srcu Slavonije. U četvrtak, oko 19:30 sati došli smo u Đakovo i tako je završila naša morska avantura. Puni lijepih dojmova i doživljaja vratili smo se kućama.

učiteljica Zrinka Funarić