Školski projekti Dan sigurnijeg interneta i Tjedan prevencije vršnjačkog nasilja - Dan ružičastih majica
Autor: Jasmina Munćan, 15. 3. 2024.

Tijekom mjeseca veljače proveli smo dva školska preventivna projekta u svim razredima naše škole te time obilježili Dan sigurnijeg interneta i Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Dan sigurnijeg interneta obilježili smo u suradnji s Centrom za sigurniji internet pod sloganom „Gejmaj sigurno - zajedno za bolji internet“. Cilj projekta bio je poticanje i promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među djecom i mladima. Teme koje smo s učenicima proveli bile su Zajedno za bolji internet, Sigurnost na društvenim mrežama, Emocije u vršnjačkim odnosima, Sve što trebam znati o videoigrama, Naše online vrijeme i dr. Teme koje smo istaknuli ovim projektom prisutne su u raspravama s učenicima tijekom cijele školske godine kada učenici s učiteljima razgovaraju o svojim iskustvima na internetu. Za roditelje učenika 5. razreda organizirali smo predavanje o sigurnosti na internetu te smo im podijelili HAKOM-ov vodič za roditelje i učenike „Vodič za siguran internet i nepromišljene surfere – Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih uređaja?“.

Dan ružičastih majica Nacionalni je dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Obilježili su ga razrednici i stručni suradnici na satu razrednika provodeći različite aktivnosti s učenicima. Aktivnosti koje smo provodili su radionice, predavanja i rasprave na temu Nasilje je loše, Preuzmi odgovornost za svoje ponašanje, Zbogom, nasilje, Jesu li mi prijatelji svi koje poznajem, Cool je biti poseban, Reci mi što ti smeta, Nasilje prestaje ovdje, Kako rješavati vršnjačke sukobe, Kako postupiti u rizičnim situacijama, Nasilje u virtualnom okruženju i brojne druge teme. I ove školske godine učenici su prenijeli poruku „Reci NE nasilju i nasilje prestaje ovdje“. Cilj ovog školskog projekta bio je poučiti učenike prepoznati različite oblike neprimjerenog vršnjačkog ponašanja koje vodi nasilju, potaknuti učenike na kritičko razmišljanje, upoznati ih s načinima reagiranja i zaštite od nasilja, unaprijediti njihove socijalne i emocionalne kompetencije, poticati poštovanje različitosti, razvijati vještine rješavanja sukoba i promicati toleranciju. Ružičasta boja dominirala je u našoj školi cijeli tjedan jer su učenici odjeveni u ružičaste majice ispisivali pozitivne poruke podrške jedni drugima i istaknuli važnost prijateljstva i pozitivne komunikacije s vršnjacima. Više o Danu ružičastih majica možete vidjeti na Facebook stranici OŠ „ Ivan Goran Kovačić“ Đakovo.

Tekst: Ljilja Runje, psihologinja