ŠKOLA U PRIRODI
Autor: Vinko Pilipović, 29. 10. 2013.

U našoj školi se već tradicionalno organizira Škola u prirodi za  učenike  trećih razreda. Učenici 3.a,  3.b,  3.c  i 3.d odjela su  s velikim nestrpljenjem dočekali  šestodnevni  put u njima nepoznato mjesto !

Ove smo godine po sedmi put nastavu u prirodi i školu plivanja provodili  u Orahovici, u odmaralištu Merkur Crvenog križa Osijek, koji program provodi prema Rješenju Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske.

U terminu od 14.10. – 19.10.2013. četiri odjela trećih razreda u pratnji svojih učiteljica i boravilo je u vrlo primjerenim uvjetima u odmaralištu Merkur. Tek manji dio učenika nije pohađao ovu specifičnu nastavu, uglavnom zbog zdravstvenih razloga, dok je 74 učenika naše škole krenulo u nepoznatu avanturu zvanu ŠKOLA U PRIRODI.

Na prvom je mjestu bilo ostvarenje jednog od značajnih životnih ciljeva – naučiti plivati. Iako je dio učenika već vladao tom važnom vještinom, svima ostalima nije bilo teško u grijanom prostoru bazena, vode temperirane  tako da višesatni boravak bude ugodan, naučiti plivati, plutati ili se osloboditi straha od vode. Uz profesora  tjelesno zdravstvene kulture Žunec Hrvoja i studentice Pedagoškog fakulteta zadatak je uspješno realiziran za veliki postotak djece u dobi od  8- 9  godina.

Obzirom da su učenici bili podijeljeni u skupine, ona skupina koja nije bila na plivanju, bavila se istraživanjem okoline. Obišli su zajedno s učiteljima okolne brežuljke, te s  prelijepim pogledom na Ružica –grad upoznali legendu o poznatim ruševinama grada. Također su ponovili do sada naučena znanja o  orijentaciji u prostoru, godišnjim dobima, vrstama drveća …

Jedan od dana bio je posvećen razgledavanju karakterističnog seoskog imanja Virovitičko-podravske županije, pa su imali priliku vidjeti uživo neke od životinja, a i jahati konje što ih  je posebno oduševilo.

Još jedan dio povijesti je prikazan – posjet autentičnoj lokomotivi «Ćiro» uz ispričanu priču, ostavio je djecu bez daha. Također su neobično uživali u muzeju » Parka prirode  Papuk» gledajući mnogobrojne, dobro očuvane eksponate iz 13. stoljeća

Naravno da su poseban trag ostavile zabavne večeri – posjet disco klubu uz ples i pjesmu, zatim » pidžama- party « na kojem su pokazali svu raskoš svojih talenata i onih koji su tek u razvoju, noćno kupanje te večer u kojoj su morali kao predstavnici razreda pokazati što znaju i umiju.

Uza sve to, djeca su ponijela u život još nešto – prvi puta su samostalno  odlučivali, brinuli se o svojim stvarima, pamtili upute i ponašali se u skladu s njima, samostalno odlazili na hranu.

Darija Blažević, Ksenija Tišma Čapo, Goranka Jurković, Viktorija Baranjec