« Ožujak 2024 »

Im Museum (U muzeju)
Autor: Vinko Pilipović, 30. 1. 2014.

Ovoga tjedna učenici 5.a i 5.c razreda posjetili su Spomen muzej Josipa Jurja Strossmayera u okviru izborne nastave njemačkog jezika. Završavajući lekciju "Im Museum" (U muzeju) otišli su potražiti odgovore na neka pitanja i na pravom mjestu utvrditi gradivo. Pod stručnim i zanimljivim vodstvom gospođe Jasne Kalman obišli su prizemlje muzeja gdje se nalazi stalni postav posvećen životu i djelu biskupa Josipa Jurja Strossmayera, a na katu su pogledali izložbeni prostor gdje su trenutno izložena djela suvremenih akademskih đakovačkih kipara i slikara.

Učenici 5.a razreda su pokazali zaista zavidno znanje o temi biskupa Strossmayera i katedrale. Lijepo je znati da se među njima već kriju budući povjesničari, restauratori, znanstvenici.Na katu su izbliza promotrili slike i ispunili radni listić s dojmovima na njemačkom pa su na kratko vrijeme iskusili što znači biti likovni kritičar. Svakoga su se na svoj način dojmila djela Hrvoja Duvnjaka, Katarine Kuric, Marka Živkovića, Marijana Sušca, Đure Adžića i ostalih. Nikad se ne zna-možda jednog dana zidove ovog muzeja budu krasila djela nekog od sadašnjih petaša.Djeca su se na kraju upisala u knjigu dojmova. Ne treba zanemariti ni važan podatak u ovo doba krize: cijena ulaznice je za učenike đakovačkih škola 2 kune. Muzej nije uključen u manifestaciju "Noć muzeja", ali neka vas to ne spriječi da ga posjetite nekim od drugih dana. Isplati se!

Brzopotezni tečaj njemačkog za kulturne sladokusce:

muzej - das Museum

slikar - der Maler

slika - das Bild

ulaznica - die Eintrittskarte

Tekst: Jelena Prskalo, prof.