Dan Sigurnijeg Interneta u našoj školi Predavanje za učenike: SIGURNOST I ZAŠTITA DJECE NA INTERNETU
Autor: Vinko Pilipović, 9. 2. 2015.

U našoj školi je 3.2.2015. održano predavanje djelatnika Policijske uprave osječko-baranjske Darka Ćorkovića za učenike 6. razreda. Odjel prevencije PU je prepoznao problem negativnog utjecaja internetskih sadržaja za djecu i mlade te je osmislio provođenje niza preventivnih aktivnosti usmjerenih na suzbijanju društveno neprihvatljivih ponašanja putem interneta i njegovog utjecaja na djecu i mlade.

Naši učenici 6. razreda su aktivno sudjelovali u razgovoru tijekom predavanja govoreći o svojim iskustvima s „pametnim“ telefonima i korištenjem  interneta. U ovoj dobi učenici najviše koriste Internet za učenje i zabavu. Upravo je ova dob primjerena za razgovor o sigurnosti na internetu jer se zna da u ovoj dobi djeca ne mogu sudjelovati na društvenim mrežama. Predavač je na pristupačan način govorio o dobnoj granici i  opasnostima  skrivenog identiteta i neprimjerenih sadržaja. Važno je što je istaknuo da su pravila ponašanja u stvarnom i virtualnom svijetu jednaka tako da sve ono što nije dopušteno niti prihvatljivo u stvarnom svijetu, nije niti u onom virtualnom. Učenike je upoznao s načinom prijave zlostavljanja nad djecom  na stranicama MUP-a pod nazivom „Red button“ i na stranicama đakovačkog Centra za edukaciju i prevenciju nasilja gdje se može prijaviti  online nasilje i neprimjereni sadržaj na  aplikaciju „Crveni gumb“.

Sa zadovoljstvom možemo istaknuti dosadašnju suradnju s Odjelom prevencije u  području sigurnosti učenika na internetu kada je četvero učenika naše škole sudjelovalo u edukaciji  za Web-detektive.

Fotografije s predavanja možete pogledati u foto galeriji.

Tekst i fotografije: Ljilja Runje, psihologinja