preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Đakovo

Login
Linkovi

 





Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Arhiva dokumenata
 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 22. 3. 2010.

Ukupno: 483733
Ovaj mjesec: 8450
Ovaj tjedan: 524
Danas: 21
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Posjet osmih razreda Vukovaru
Autor: Vinko Pilipović, 13. 11. 2015.

Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ i ove godine uspješno nastavlja s provedbom projekta dvodnevnih posjeta Vukovaru učenika osmih razreda osnovnih škola. Za naše je osmaše predviđeni i realizirani termin boravka u Vukovaru bio 11. i 12. studenoga. Cilj je ovoga projekta učenje o vrijednostima Domovinskog rata, njegovanje sjećanja na žrtvu Grada heroja te prenošenje poruke mira. Novost u organizaciji u odnosu na prethodne godine bilo je osigurano noćenje u samom Vukovaru čime su učenici bili posebno oduševljeni. Troškove prijevoza, prehrane i smještaja učenika snosio je  organizator.


U Vukovar smo stigli u srijedu oko 9 sati u prostor bivše vojarne 204. brigade gdje smo dobili i stručnu pratnju – djelatnicu Memorijalnog centra. Zatim odlazimo do centra grada, u Ružičkinu kuću, gdje smo poslušali dva predavanja na temu Domovinskog rata te Bitke za Vukovar pukovnika Pere Mihaljevića koja su naši učenici pratili s velikom pozornošću. Nakon predavanja išli smo na ručak, a potom u  razgledavanje užeg centra grada, Mjesta sjećanja Vukovarska Bolnica 1991. te Gradskog muzeja. Posebno je dirljiv bio posjet podrumu bolnice gdje je za vrijeme opsade grada dnevno stizalo po nekoliko desetaka civilnih i vojnih ranjenika. U Gradskom muzeju, koji je smješten u dvorcu Eltz, učenici su putovali kroz prošlost vukovarskog kraja, od prapovijesti do suvremenih dana. Stalna izložba Muzeja obuhvaća arheološku, etnografsku i povijesnu zbirku, a u zasebnom dijelu smještena je i zbirka Bauer koja obuhvaća djela moderne hrvatske umjetnosti. Prije odlaska u hostel posjetili smo križ na ušću rijeke Vuke u Dunav te se pomolili za vukovarske žrtve. U poslijepodnevnim satima prijavili smo se u Hostel Zagreb i nakon kraćeg odmora krenuli u razgledavanje Muzeja vučedolske kulture koja slovi za najstariju europsku civilizaciju. Stalni postav čine predmeti pronađeni na arheološkim nalazištima koji dokazuju koliko je napredna vučedolska kultura bila 3000 godine prije Krista. Nakon večere pogledali smo kratki dokumentarni film s autentičnim videozapisima opsadnog Vukovara. Večernji sati bili su rezervirani za zabavu pa smo posjetili obližnji disko.

Drugi dan započeli smo odjavom iz hostela te odlaskom na doručak u Hotel Lav. U bivšoj vojarni 204. brigade pokazana su nam ratna vozila korištena u Domovinskom ratu kao i  vojna tehnika, što je učenicima bilo posebno zanimljivo. U vojarni su nam se pridružili novinarka i snimatelj HRT-a koji su s našim osmašima snimali reportažu o provedbi ovoga projekta. Zatim smo se uputili na legendarnu Trpinjsku cestu poznatu i kao „groblje tenkova“. Tamo smo  posjetili Spomen dom hrvatskih branitelja gdje smo čuli koliko je branitelja sudjelovalo u obrani Vukovara, kako su bili naoružani te kakva im je bila ratna taktika. Na Memorijalnom groblju Domovinskog rata u znak sjećanja na sve poginule, ranjene i nestale položili smo cvijeće, zapalili svijeće ispred Zračnog križa te se pomolili. Posjetili smo još i hangar na Ovčari te mjesto na kojem se nalazila masovna grobnica ranjenika i medicinskog osoblja iz vukovarske bolnice koji su iz hangara tajno izvedeni i ubijeni. Nakon ručka slijedio je završni dio projekta pod nazivom Škola mira te kviz za učenike. Našu su školu predstavljali Lucija Žugec i Gabrijel Krizmanić koji su dobili priznanje za sudjelovanje. U popodnevnim satima puni novih saznanja i iskustava zaputili smo se prema Đakovu.

Na kraju želimo pohvaliti dobru organizaciju i uspješnu provedbu samog projekta koji je učenike potaknuo na razmišljanje, produbio znanja o Domovinskom ratu i vukovarskoj žrtvi. Fotografije iz Vukovara možete pogledati u galeriji, a emisija o projektu s našim osmašima u glavnim ulogama bit će emitirana 18. studenoga, na Dan sjećanja na Vukovar.

Foto galerija

Tekst i fotografije: Jasmina Munćan, prof.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju