« Ožujak 2024 »

Prevencija ovisnosti - Mjesec borbe protiv ovisnosti
Autor: Vinko Pilipović, 25. 12. 2015.

U Mjesecu borbe protiv ovisnosti (15.11.-15.12.) održano je niz aktivnosti u cilju prevencije namijenjenih  učenicima i roditeljima.

Suradnja sa Službom prevencije Policijske uprave osječko-baranjske

Za učenike  5. razreda     20. 11. 2015. g. održao je predavanje Ivan Pakšić  djelatnik Službe prevencije Policijske uprave osječko-baranjske. Učenike je upoznao s opasnostima sredstava ovisnosti, s posebnim naglaskom na suvremene ovisnosti. Kroz razgovor s djelatnikom policije, učenici su aktivno sudjelovali u analizi opasnosti  kojima mogu biti izloženi  na internetu.  Naslov projekta  „Zajedno više možemo“ ukazuje na važnost suradnje različitih institucija u prevenciji ovisnosti kod mladih.

Predavanja za učenike 7. razreda  pod nazivom „Alkohol, vandalizam i nasilje među mladima“   30. 11. i 16.12. održao je djelatnik Službe prevencije Policijske uprave osječko-baranjske Robert Škorvaga.

Robert Škorvaga je 25. 11. i   11. 12 .  održao i predavanja za učenike 8. razreda  „Zdrav za pet“. „Zdrav za pet“ je nacionalni projekt koji se provodi u osnovnim školama. Populaciji mladih koji tek počinju izlaziti u grad potrebno je ukazati na različite neprihvatljive oblike ponašanja s kojima se mogu susresti  i utjecati na podizanje svijesti o vlastitoj ulozi u očuvanju zdravlja.

Radionice stručne službe škole

Stručne suradnice psihologinja i psihologinja pripravnica održale su radionice za učenike 6. razreda pod nazivom „Tanka granica između nasilja i ovisnosti“ u kojoj su učenici govorili o svojim pozitivnim (učenje, sport, druženje s prijateljima, pomaganje ukućanima i dr.) i negativnim navikama (previše vremena za računalom ili mobitelom, izbjegavanje učenja i dr.). U drugom dijelu radionice su naučili o štetnosti pušenja te kroz izradu plakata izrazili svoje  stavove protiv te negativne navike prije nego što su došli u situaciju da im netko od vršnjaka ili starijih prijatelja ponudi cigaretu. Plakate učenika s radionica izložili smo u prostoru škole.

Pedagoginja i pedagoginja pripravnica su održale radionice s učenicima 8. razreda „Kako donijeti odluku i reći NE sredstvima ovisnosti“. Detaljnije o radionicama možete naći na ovoj stranici.

Suradnja s gradom Đakovo i Humanitarnom organizacijom Zajednica Susret u prevenciji ovisnosti

Predavanja za roditelje učenika 7. razreda 24. 11. 2015. g. održala je  dr. Marija Kribl iz Centra za zdravstvenu zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti  pod nazivom „ Prepoznavanje znakova ovisnosti i odstupajućih ponašanja u adolescenciji“. Osim o znakovima ovisnosti na koje je potrebno ukazati kako bi roditelji mogli prepoznati promjenu ili naznake ovisnosti kod nove ovisnosti o internetu, liječnica je govorila o zaštiti mentalnog zdravlja mladih.

Tekst: Ljilja Runje, psihologinja