Obilježen Dan sjećanja na holokaust
Autor: Vinko Pilipović, 28. 1. 2016.

Dana, 27. siječnja u svijetu se obilježava Dan sjećanja na holokaust. Dan ranije to su učinili i učenici osmih razreda izborne nastave njemačkog jezika OŠ Ivana Gorana Kovačića u sklopu nastave Građanskog odgoja i obrazovanja u suradnji s Centrom Amadea. Osmaši su za domaću zadaću trebali pogledati izvrstan, Oskarom nagrađen dokumentarac "The Lady in Number Six: Music Saved My Life", nadahnjujuću i pozitivnu priču o gospođi Alice Herz-Sommer koja je preživjela Auschwitz. Link na dokumentarac: https://www.youtube.com/watch?v=dBHezeQg_rM Domaća je zadaća također uključivala čitanje odabranih poglavlja iz knjige "I Wanted to Fly Like a Butterfly" gospođe Hanne Gofrit koja je zajedno s majkom uspjela pobjeći nesretnoj sudbini koja je zadesila milijune njezinih sunarodnjaka.

Na satu su učenici iznosili dojmove nakon pročitanog teksta i uspoređivali ih s dojmovima i saznanjima s dvodnevne ekskurzije prošle godine u Vukovaru gdje su se sa svojim razrednicima na licu mjesta upoznali s najpotresnijim događajima iz Domovinskog rata. Drugi školski sat su se uputili u Centar Amadea u susjedstvu gdje su kroz kratko predavanje voditeljice Centra, s. Natalija Fadiga, saznali zašto i naše Đakovo ima značajnu ulogu kad je u pitanju humanost i pomaganje bližnjemu u nevolji. Naime, Hrvatska broji 113 osoba kojima je dodijeljeno najveće priznanje koje židovski narod dodjeljuje ne-Židovima za spašavanje Židova u Drugom svjetskom ratu. Priznanje se zove "Pravednik među narodima" i posthumno je dodijeljen s. Amadeji Pavlović, časnoj sestri koja je u to vrijeme bila nadstojnica samostana i spasila jednu židovsku djevojčicu, riskirajući pri tome vlastiti život i sigurnost ostalih sestara. Iako se rečenica "Ne ponovilo se nikad više!" ponovila mnogo puta otkako je Drugi svjetski rat završio, svakodnevno smo svjedoci mnogim užasima i razaranjima diljem svijeta. No nikada se ne smijemo umoriti od humanosti, optimizma i nade koje valja neprestano promovirati i na koje smo svi pozvani.
                        Jelena Prskalo, prof