Tko danas ugrožava hrvatski standardni jezik
Autor: Vinko Pilipović, 21. 3. 2018.

Tko danas ugrožava hrvatski standardni jezik izvrsno je i poučno predavanje profesorice Nives Opačić, najpoznatije hrvatske jezikoslovke, održano 20. ožujka 2018. u 16 sati u prepunoj Gradskoj knjižnici i čitaonici.
Osim brojnih, za ovu temu zainteresiranih Đakovčana, na jednom su se mjestu okupili i đakovački profesori hrvatskoga jezika, ali i nekadašnji studenti profesorice Opačić, oduševljene njihovim dolaskom. U organizaciji predavanja sudjelovala je i naša škola. Učitelj hrvatskoga jezika Ante Andabak, u ulozi voditelja, iskoristio je priliku i pohvalio izvrsne rezultate učenika Goranove škole i njihovih mentora na ovogodišnjim županijskim i državnim natjecanjima i smotrama. Podsjećamo, u Primoštenu je u ovom trenutku, na najvišoj državnoj razini smotre LiDraNo, naša osmašica Maja Duvnjak sa svojom mentoricom i radom Slavonija u oku koji je prosudbeno povjerenstvo pohvalilo kao najbolji literarni rad smotre.

U uvodnom dijelu predavanja profesorice Opačić Đakovčani su mogli čuti i stihove iz lirske pjesme Hrvatski jezik Vladimira Nazora kojima smo obilježili Dane hrvatskoga jezika (krasnoslovila ju je Antea Nikolić iz 7.b) te stihove iz prigodne pjesme Pada snijeg, pada snijeg Ivana Gorana Kovačića (krasnoslovio ju je Filip Valetić iz 5.a razreda). Mogli bismo zaključiti da je odabir pjesama bio gotovo savršen zato što baš u ovom tjednu slavimo Dan škole i njezin 60. rođendan, a 21. ožujka je i prvi dan proljeća, tj. Goranov rođendan.
Za dolazak profesorice Opačić u Đakovštinu zaslužne su ravnateljica Gradske knjižnice Anđelka Blažević i profesorica hrvatskoga jezika Evica Dernej iz Osnovne škole Drenje, u kojoj je nekoliko sati ranije profesorica Opačić imala predavanje na temu Muško-ženski odnosi u hrvatskom jeziku.

uredništvo školskoga lista Goran