preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Đakovo

Login
Linkovi

 





Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Arhiva dokumenata
 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 22. 3. 2010.

Ukupno: 488330
Ovaj mjesec: 4369
Ovaj tjedan: 310
Danas: 100
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
PARLAONICA Reci NE i budi svoj
Autor: Vinko Pilipović, 13. 6. 2018.

U petak, 8.lipnja 2018. održana je parlaonica za učenike 7. razreda pod nazivom Reci Ne i budi svoj. Temu parlaonici osmislili su sami učenici i njihovi vršnjaci pomagači, učenici 8. razreda. Parlaonica je održana u sklopu projekta Prevencija ovisnosti - alkohol, pušenje, droge. Projekt smo provodili u ovoj školskoj godini kroz niz aktivnosti: predavanja za učenike, roditelje i učitelje te pedagoške radionice za učenike. Kako donijeti odluku i reći ne sredstvima ovisnosti za učenike 8. razreda održala je pedagoginja škole. Za učenike 7. razreda održane su sljedeće radionice: Zdrave životne navike i slobodno vrijeme koje su održali vršnjaci pomagači, Moji različiti interesi koje su održali stručni suradnici, Kako komunicirati i Asertivna komunikacija koje su održale pedagoginja i psihologinja. Radionicu Učenje socijalnih vještina - Pripremljeni za rizične situacije i radionicu Zdrave životne navike, u sklopu edukacije za vršnjake pomagače, osmero učenika 8. razreda, održali su defektologinja i knjižničar škole.


Učenici 8. razreda koji su imali ulogu vršnjaka pomagača aktivno su se uključili u edukaciju u sklopu Projekta te su pripremili i održali radionice za svoje mlađe prijatelje u 7. razredima o različitim rizičnim situacijama i savjetima kako očuvati svoje zdravlje. Učenike su za parlaonicu pripremali i stručni suradnici u radionicama Rizične situacije - izazovi i izbori.

Na početku parlaonice nazočne je pozdravio ravnatelj Tihomir Benke.

Učenici su, podijeljeni u dvije skupine, Reci Ne i Budi svoj, odgovarali na pitanja voditeljice psihologinje Ljilje Runje. Njihove odgovore pažljivo su pratile sutkinje u sastavu: školska liječnica dr. Sonja Jukić, pedagoginja Anđa Pavlinović i defektologinja Antonija Klemen koje su na kraju izrekle svoje mišljenje o tome koja skupina je bila uvjerljivija u argumentiranju kako se oduprijeti lošim nagovorima vršnjaka te su istaknule najvažnije poruke parlaonice. Učenici su iznosili primjere iz svakodnevnog života kako donose odluke u različitim situacijama, npr. koliko vremena će provesti u učenju, s kim će se družiti i sl. te kako reagiraju kada ih vršnjaci nagovaraju da učine nešto što ne žele, npr. uzeti cigaretu ili alkoholno piće. Iznosili su svoja mišljenja o lošim nagovaračima i zašto oni to čine. Nasuprot tome, znamo da postoje i dobri nagovarači koji imaju dobre namjere, nagovaraju na nešto dobro, kao npr. zajednički odlazak u kino, sportsku utakmicu, popraviti slabu ocjenu i dr. Na kraju su učenici u završnoj riječi iznijeli što bi savjetovali mladima kako da se odupru lošim nagovorima vršnjaka. Učenici su dali jasne poruke kako zauzeti stav kojim se jasno kaže NE i zauzima za sebe i svoje zdravlje. Zaključak parlaonice je da negativna nagovaranja ne treba prihvatiti nego da sami više prihvaćaju pozitivna nagovaranja te da svi zajedno mogu učiniti da pozitivna ponašanja među mladima budu više „cool“.

Učenici u publici svoj stav o nagovaranju vršnjaka da učine nešto što ne žele, izražavali su podizanjem zelenog ili roza kartončića i time izražavali svoj stav s DA ili NE.

Možemo reći da je, prema rezultatima parlaonice, učenicima ona bila poučna i da će im savjeti vršnjaka pomoći da se znaju postaviti u stvarnoj situaciji lošeg nagovaranja.

Učenici su na kraju parlaonice rješavali kviz znanja o problemima ovisnosti.

Fotografije sa zanimljive parlaonice možete vidjeti u foto galeriji.

Tekst: Ljilja Runje, psihologinja

Fotografije: Ante Andabak, Mirna Vukadin i Antonija Klemen





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju