« Ožujak 2024 »

Izlet učenika osmih razreda
Autor: Vinko Pilipović, 4. 7. 2014.

Učenici osmih razreda naše škole sa svojim razrednicima i učiteljima povijesti posjetili su 9. svibnja 2014. godine u okviru terenske nastave povijesti herojski hrvatski grad Vukovar. Polazak na jednodnevni izlet bio je u 7 sati. Nešto prije 8 sati pristigli smo u selo Laslovo, najjužniju točku obrane grada Osijeka. Tamo nas je dočekao tadašnji zapovjednik obrane sela Ladislav Kočiš i ukratko nam ispričao kako je izgledala obrana toga sela protiv znatno nadmoćnijega neprijatelja. Nakon paljenja svijeća pred spomenikom poginulih branitelja i civila nastavili smo prema Korođu. Tamo nas je dočekao Josip Kel koji nam je ispričao o Korođu u Domovinskom ratu, a obišli smo i mjesnu reformiranu kalvinsku crkvu koja je bila stradala u ratu te središte naselja.

Zatim smo nastavili prema Vukovaru, gdje smo prvo posjetili čuvenu Vukovarsku bolnicu, čije smo podrume i skloništa obišli u pratnji stručnoga vodiča te pogledali kratak film o okupaciji Vukovara. Imali smo priliku razgledati i legendarnu Trpinjsku cestu i memorijalni multimedijalni centar i muzej Domovinskoga rata. Kratko smo razgledali i obnovljeni muzej smješten u Dvorcu Eltz s iznimno bogatim postavom koji svjedoči o stoljetnoj povijesti hrvatskoga grada Vukovara. Nakon obilaska središta barokne jezgre grada, križa civilnih žrtava Domovinskoga rata i obale Dunava zajednički smo objedovali u hotelu Lav. Učenicima je vrlo zanimljiv bio posjet Vukovarskoj vojarni gdje smo imali vodstvo vojnika, a dozvoljen je bio i pristup oklopnim i motoriziranim vozilima Hrvatske vojske. Obišli smo spomen područje Ovčara te i ondje upalili svijeće za vječno sjećanje na poginule hrvatske branitelje. Vijence smo položili na memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata u Vukovaru. Obišli smo i vukovarsku franjevačku crkvu i samostan i od svećenika franjevca čuli te se imali priliku i sami uvjeriti u ratne strahote koje su se događale u Vukovaru 1991. godine. U Đakovo smo se vratili u 20 sati, prepuni dojmova, s ponosom i suzom u oku za Vukovar.

Fotografije možete pogledati u foto galeriji.

Tekst: Denis Njari, prof.