Ovaj tjedan: 2077
Radionica za roditelje učenika 6. razreda „Adolescencija i nasilje-prevencija elektroničkog nasilja“
Autor: Vinko Pilipović, 19. 3. 2015.

Proteklog tjedna su održane  radionice za roditelje učenika 6. razreda na kojima su roditelji razgovarali o sigurnosti djece i mladih na internetu. Radionice su vodile stručna suradnica psihologinja i psihologinja pripravnica. Učenici su se s ovom temom upoznali kroz radionice za učenike koje se provode u okviru Školskog preventivnog programa nasilja te kroz  predavanje  djelatnika Odjela prevencije Policijske uprave osječko-baranjske u sklopu Dana sigurnijeg interneta.

Roditelji su u radionicama, u skupinama,  razmjenjivali svoja iskustva i stavove. Na pitanje na koje načine roditelji trebaju kontrolirati vrijeme koje djeca provode za računalom, odgovarali su: „Trebali bi više vremena provoditi sa svojom djecom, više razgovarati, steći uzajamno povjerenje. Ako to ne funkcionira kako bi trebalo, potrebno je odrediti pravila i ograničiti boravak na računalu na minimalno, samo ono što je nužno i uz nazočnost  jednog od roditelja. Bitna je komunikacija  između roditelja i djeteta.“

„ Računalo bi trebalo biti u zajedničkoj prostoriji, na pojedine stranice treba postaviti roditeljsku zabranu, redovito provjeravati povijest pretraživanja te razgovarati s djetetom o koristi i štetnosti informacija kojima su izloženi na internetu.“

Ovo su neki od prijedloga roditelja u cilju povećanja sigurnosti na internetu. Roditelji su aktivno sudjelovali u raspravama, što pokazuje zainteresiranost za ovu temu.

Roditelji su prepoznali  brojne prednosti i nedostatke interneta,  a njihove odgovore i fotografije s radionica možete pronaći u foto-galeriji.

Tekst i fotografije: Ljilja Runje, psihologinja