« Ožujak 2024 »

Parlaonica "Prijaviti nasilje je hrabrost ili slabost"
Autor: Vinko Pilipović, 22. 5. 2015.

U našoj je školi 21. 5. 2015. g. održana parlaonica „Prijaviti nasilje je hrabrost ili slabost“.
Parlaonica je realizirana u sklopu treće komponente nacionalnog preventivnog projekta ''Živim život bez nasilja - Nasilje, za nasilje nema opravdanja“ koji provode Ministarstvo unutarnjih poslova RH,  Ravnateljstvo policije i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u suradnji s organizacijama civilnog društva, a koji je usmjeren na sprečavanje nasilja prema ženama, nasilja u obitelji i nasilja među mladima te izgradnji kulture nenasilja i tolerancije među mladima. Okupljene učenike, razrednike i stručne suradnike pozdravili su ravnatelj Tihomir Benke, Tomo Andrašević  iz Policijske uprave osječko-baranjske Odjela prevencije i načelnik Policijske postaje Đakovo Rudolf Kolarić.

U parlaonici su sudjelovali učenici svih sedmih razreda naše škole. U raspravi su svoje stavove iznijeli učenici afirmacijske i negacijske skupine koji su branili ili osporavali tezu -Nasilje je potrebno prijaviti u svim slučajevima. Ostali učenici iz publike izražavali su svoje stavove te se povremeno uključivali postavljanjem pitanja i davanjem komentara.

Suci u sastavu Tomo Andrašević iz Policijske uprave osječko-baranjske Odjela prevencije, Anđa Pavlinović, pedagoginja i Zvonimira Sučić, defektologinja izrekli su svoje mišljenje i dali završnu riječ.

Negacijska skupina je govorila na koji način učenici sami mogu rješavati  vršnjačke sukobe, a afirmacijska da nasilje treba prijaviti i o tome razgovarati s odraslim osobama.

Na kraju rasprave možemo zaključiti da je poruka parlaonice da nasilje treba prijaviti. Parlaonica je protekla u zanimljivom, sadržajnom i poučnom ozračju.

Ravnatelj je uručio priznanja učenicima za najbolji literarni rad, najbolji plakat i za sudjelovanje u afirmacijskoj i negacijskoj skupini u parlaonici.

Fotografije možete pogledati u foto galeriji.

Tekst i fotografije: Ljilja Runje, psihologinja