Ovaj mjesec: 2055
EUROPSKI DAN JEZIKA - EUROPEAN DAY OF LANGUAGES
Autor: Vinko Pilipović, 6. 10. 2015.

Svake se  godine 26.rujna diljem Europe slavi Europski dan jezika.

Opći ciljevi Europskog dana jezika su:

upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje; promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koju treba njegovati i sačuvati; poticati cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.

Iz tih su se razloga, a i radi dobre zabave , učenici šestih razreda naše škole priključili slavlju.  Svaki razred bio je podijeljen u pet skupina, a svaka skupina dobila je za obraditi i prezentirati jednu od pet glavnih europskih zemalja članica i, naravno, jezik koji se govori u toj zemlji. Obrađivane zemlje i jezici  bili su Francuska (francuski), Italija (talijanski), Španjolska (španjolski), Njemačka (njemački), a od zemalja engleskog govornog područja odabrali smo Irsku (engleski).

Učenici su proučili običaje i glavne značajke svake od gore navedenih zemalja, naučili osnovne izraze na jeziku koji se govori u tim zemljama  te su na kraju izradili prigodne plakate i na najbolji način prezentirali svoje radove. Uslijed toga nam je taj dan škola bila puna Francuza, Talijana, Iraca, Španjolaca i Nijemaca.

Kako su radovi tekli i koliko smo se dobro zabavili, možete vidjeti u galeriji slika.

Tekst i fotografije: Goranka Šimić, prof.