« Svibanj 2024 »

Poštarska bajka
Autor: Vinko Pilipović, 3. 11. 2015.

U četvrtak, 29. listopada 2015. godine, 2.c razred je održao projektni dan pod nazivom Poštarska bajka. Taj projektni dan je dio čak dva projekta drugih razreda: Slovo po slovo-knjiga i Učimo povijest grada kroz stara zanimanja. Sa ovim projektima su roditelji upoznati na prvom roditeljskom sastanku, a djeca su tijekom prvog mjeseca nastave razradila plan provođenja projekata.

Dan su započeli učenjem pjesme Brzojav. Potom je skupina koja je na početku godine izabrana za ovu lektiru, zauzela mjesto učiteljice i prezentirala ovu bajku na novi i neobičan način. Naučili su svoje prijatelje i kako pravilno pisati čestitku i pismo kako ne bi doživjeli Francekovu sudbinu, a potom su zajednički smislili pitanja za intervju s poštarima. Dan je zaključen izrađivanjem kolaž slike poštara, pisma i goluba pismonoše kojima smo trebali ponoviti jarke i zagasite boje.
Sutradan su učenici 2.c i 2.b posjetili poštu gdje ih je dočekalo ljubazno osoblje i tamo su proveli svoj intervju. Tako su saznali:
- Kako izgleda stroj za slanje brzojava?
- Rade li zaista u pošti patuljci?
- Jesu li ljubavna pisma zaista topla na dodir?
- Boje li se poštari pasa?
- Moraju li poštari znati voziti bicikl?
- Kako je poštar radio u prošlosti a kako rada sada?
- Je li poštarska torba teška?...
Za kraj su poštari proveli učenike cijelom poštom, a zahvalni učenici 2.c razreda su im poklonili svoje likovne radove. 2.b razred je iskoristio isti intervju kao motivaciju za nadolazeću lektiru.
Od petka i našeg projektnog dana je zanimanje poštar najatraktivnije među učenicima 2.c razreda. Drago nam je da se ovaj projektni dan tako dobro ostvario, da nas je predani poštar Kolbaba mnogo čemu naučio i nadamo se da će se bar nekim učenicima ostvariti želja da jednog dana postanu poštari.

Učiteljica Zrinka Funarić