Predavanje profesora Dejana Perokovića u sklopu istraživačkog projekta Sunčev sustav
Autor: Vinko Pilipović, 4. 2. 2016.

Predavanje za  darovite učenike 5. razreda 3. 2. 2016. g. održao je profesor fizike Dejan Peroković. Na početku predavanja govorio je o karakteristikama, brzini i širenju svjetlosti. Učenici su s velikim zanimanjem slušali što je to svjetlosna godina, koliko godina treba svjetlosti da od Sunca i od najbliže zvijezde dođe do  Zemlje, o pojavama koje su posljedica pravocrtnog širenja svjetlosti (pomrčina Sunca i Mjeseca). Saznali su i zašto nam izgleda da  su  kod pomrčine Sunca, Mjesec i Sunce iste veličine.

Učenici su odgovarali na profesorova pitanja o Mliječnoj stazi, galaksijama i velikim udaljenostima. Prikazao je film koji pokazuje povećavanje udaljenosti u prirodi, krenuvši od lista na drvetu pa države, kontinenta, planeta Zemlje, Sunčevog sustava pa do galaksije i još dalje….
Učenici su sa velikim zanimanjem i oduševljenošću promatrali prekrasne slike koje je uslikao ogromni teleskop Hubble koji se nalazi u zemljinoj orbiti. Vidjeli su kako izgledaju zvijezde u nastajanju, Halleyjev komet i dr. Učenici su saznali kada su zabilježene pomrčine Sunca i kada će se u budućnosti pojaviti u našoj blizini. Najbliže i najskorije će biti 2026. kada će se dobro vidjeti iz Španjolske. Učenicima je govorio i o Međunarodnoj svemirskoj postaji (eng. International Space Station - ISS) koja služi kao istraživački laboratorij te kako izgleda svakodnevni život astronauta u uvjetima bestežinskog stanja.

Zahvaljujemo profesoru na novim informacijama koje će na pomoći u našem projektu.

Tekst: Ljilja Runje, psihologinja